Wpisz szukane wyrażenie

Dieta łatwostrawna


Zastosowanie diety:

- stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit
- nadmierna pobudliwość jelita grubego
- nowotwory przewodu pokarmowego
- choroby nerek i dróg moczowych
- choroby infekcyjne z gorączką
- choroby zapalne płuc i opłucnej o ostrym przebiegu
- przewlekłe choroby układu oddechowego przebiegające z rozedmą
- zawał
- okres rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych
- długo leżący chorzy, u których pojawiają się zaburzenia pracy przewodu pokarmowego
- podeszły wiek
Celem tej diety jest dostarczenie pacjentowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych przy jednoczesnym ograniczeniu produktów i potraw ciężko strawnych.

Charakterystyka diety:

Dieta ta powinna pokrywać dzienne zapotrzebowanie energetyczne i dostarczać taką samą ilość składników odżywczych co dieta podstawowa.
Podstawą tej diety jest ograniczenie lub nawet wykluczenie potraw i produktów tłustych, smażonych, pieczonych, długo zalegających w żołądku, wzdymających, ostro przyprawionych. Należy też częściowo zmniejszyć ilość błonnika w diecie. Zalecana ilość błonnika to do 25 g na dobę.Błonnik można zredukować lub uczynić go mniej drażniącym poprzez podawanie delikatnych warzyw, dojrzałych owoców, przecierów i soków, obieranie, przecieranie przez sito, gotowanie, stosowanie oczyszczonych produktów zbożowych. Z pieczywa pełnoziarnistego w tej diecie można podawać tylko graham z wyjątkiem stanów pooperacyjnych i zapalnych żołądka, kiedy to pieczywo pełnoziarniste należy całkowicie wykluczyć.
Posiłki należy spożywać 4-5 razy w ciągu dnia w określonych godzinach i w niewielkich objętościach., Ostatni posiłek zaleca się 2 godziny przed snem.
Dieta ta może być modyfikowana w zależności od masy ciała i choroby pacjenta. Przykładowo dla pacjentów wyniszczonych lub mających gorączkę wartość energetyczna diety powinna ulec zwiększeniu, a pacjentom otyłym należy zmniejszyć liczbę kalorii.
Przy niedokwaśnym nieżycie żołądka należy ograniczyć podawanie płynów, aby zmniejszyć rozcieńczanie kwasu solnego i enzymów trawiennych. Ogranicza się także produkty i posiłki tłuste oraz cukier.
W stanach zapalnych jelit i towarzyszącej biegunce dieta powinna zawierać więcej białka, mniej błonnika, tłuszczów i cukrów prostych (cukier, miód, dżem, itp.). Przy nietolerancji mleka, podaje się twaróg, jogurt, kefir. Przy pojawieniu się biegunki modyfikujemy dietę uwzględniając w niej czarne jagody, mocną herbatę bez cukru, czerwone wytrawne wino, napary z rumianku, mięty, tarte jabłko, ryż, gotowana marchewka, suchary. W diecie łatwo strawnej potrawy gotujemy lub przyrządzamy na parze. Można także dusić i smażyć bez tłuszczu oraz piec w folii, pergaminie, naczyniach ceramicznych, na ruszcie. Smażenie i pieczenie z użyciem tłuszczu jest całkowicie wykluczone (zasmażki do zupy także).
Tłuszcze zaleca się stosować na surowo do gotowych już potraw. Można używać oleju słonecznikowego, sojowego, kukurydzianego, rzepakowego bezerukowego, oliwy z oliwek, masła, śmietany i miękkich margaryn.
Produkty najlepiej dobierać indywidualnie dla każdego pacjenta, wykluczając z diety te produkty po których czuje się źle.

Założenia diety łatwo strawnej:

  • Energia                                    2000 kcal
  • Białko ogółem                         75-80 g
  • Białko zwierzęce                     45 g
  • Tłuszcz                                    65 g
  • Węglowodany przyswajalne    275 g
  • Błonnik pokarmowy               < 25 g
  • Wapń                                     0,9 g
  • Żelazo                                    13 mg
  • Witamina A                            750 ug
  • Witamina B1                          1,7 g
  • Witamina B2                          2,0 g
  • Witamina C                           70 mg