Dieta mająca na celu tylko utratę wagi.
Opis diety:
Jest to dieta niskowęglowodanowa. Dieta Atkinsa pozwala schudnąć nawet do 6 kg w ciągu 2 tygodni. Teoria dr Atkinsa opiera się na tym, że jeśliby porównać nasze ciało do silnika to jego głównym paliwem są węglowodany. Dlatego, aby "przełączyć" organizm człowieka na inny rodzaj paliwa, czyli tłuszcz, należy pozbawić go węglowodanów. Nie ma węglowodanów, organizm musi zacząć spalać tłuszcz, aby dostarczyć sobie energii i w konsekwencji tracimy na wadze.
Program diety składa się z 4 etapów, zaczynamy od spożywania bardzo małej ilości węglowodanów i stopniowo dostarczamy ich coraz więcej aż do uzyskania pożądanej wagi ciała.
- Pierwsza faza nazwana została wprowadzającą – ograniczamy tu spożycie węglowodanów do 20g na dzień.
- Druga faza – faza dalszej utraty wagi – zwiększamy ilość przyjmowanych węglowodanów do 30 – 50g dziennie. Do naszej diety wprowadzamy nowe produkty.
- Trzecia faza – faza przed utrzymaniem wagi. Na tym etapie diety waga spada znacznie wolniej. Musimy obserwować czy dodawane kolejne produkty do naszego jadłospisu nie powodują tycia – jeśli tak jest natychmiast je odstawiamy. Konsekwentnie trzymamy się wytycznych diety.
- Czwarta faza – jest to faza utrzymania wagi – w naszej diecie powinny znaleźć się takie ilości węglowodanów, które nie będą powodować tycia.
Wielu specjalistów twierdzi, że stosowanie wysokotłuszczowej diety prowadzi do chorób układu krążenia, zawałów i udarów. Jednak dr Atkins, zaprzecza temu twierdząc, że organizm na diecie niskowęglowodanowej w inny sposób metabolizuje tłuszcze. Brak jest dlugoterminowych badań, które mogłyby w pełni odpowiedzieć na pytanie kto ma rację. Dlatego na wszelki wypadek nie zalecane jest, aby dietę dr Atkinsa stosować przez długi okres czasu.
Zalecane produkty:
1. W fazie pierwszej dopuszcza się jedzenie wszelkich mięs, ryb, drobiu, jaj, owoców morza, serów pleśniowych oraz każdego dostępnego tłuszczu roślinnego. Należy unikać owoców, pieczywa, produktów zbożowych, chudego nabiału i kofeiny, warzyw, które zawierają skrobię oraz miodu, słodyczy, cukru i dżemów. Zabronione jest także picie alkoholu, ponieważ zawiera on bardzo duże ilości węglowodanów.
2. W fazie drugiej dozwolone są: rośliny strączkowe, warzywa zawierające skrobię, serki wiejskie, owoce, biały ser, ser mozzarella oraz produkty pełnoziarniste. Dopuszcza się wypijanie 1 drinka dziennie, jednak nie jest to zalecane, gdyż nawet wolne od węglowodanów napoje alkoholowe spowalniają spalanie tłuszczy.
3. W kolejnych fazach należy przede wszystkim zwracać uwagę, aby kolejne produkty, które wprowadzamy do diety zawierały dużą ilość błonnika, gdyż jego brak może doprowadzić do zaparć.
Zakazane jest łączenie jaj, mięsa i ryb z węglowodanami. W ciągu dnia spożywamy 3 główne posiłki i 1-2 przekąski. Dopuszczalne napoje to niesłodzona kawa i herbata oraz woda mineralna. Przekąską może być wędlina lub surówka.
W diecie Atkinsa zalecana jest suplementacja w postaci witamin i minerałów ze względu na małą ilość warzyw, owoców i produktów zbożowych w codziennym menu. Znając wartości odżywcze poszczególnych produktów można tak ułożyć i urozmaicić swój jadłospis, aby niedobory tych związków były jak najmniejsze.
Istnieje pewna odmiana diety dr Atkinsa nazwana Eco-Atkins. Jest ona rodzajem diety niskowęglowodanowej i raczej wegetariańskiej. Jej zalecenia to: 31 % dostarczanych kalorii ma pochodzić z białek roślinnych, 43% z tłuszczy roślinnych i 26% z węglowodanów. Chociaż nie są to bezwzględnie restrykcyjne ograniczenia i można wprowadzić do jadłospisu chudy drób, nabiał i ryby. Dieta ta zawiera mniej tłuszczu niż tradycyjna dieta Atkinsa, prawie zero cholesterolu i dużo błonnika, dlatego jest zdrowsza i pomaga utrzymywać cholesterol i ciśnienie krwi na właściwym poziomie.