Wpisz szukane wyrażenie

piątek, 1 czerwca 2012

Jak się pozbyć cellulitu?

Czy i Ty jesteś nieszczęśliwą posiadaczką cellulitu, próbującą pozbyć się tego problemu wszelkimi sposobami? Ze statystyk wynika, że problem cellulitu dotyka nawet około 90% kobiet w Europie. I wiele kobiet z własnego doświadczenia doskonale wie, że nie dotyczy on tylko kobiet z nadwagą. Winne powstawaniu pomarańczowej skórki są: wahania hormonalne, uwarunkowania genetyczne, niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, okresy wahania wagi czy stosowania pigułki antykoncepcyjnej. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w walce z cellulitem, niestety wymagają one dużego samozaparcia, regularnego stosowania i przede wszystkim cierpliwości. Cellulit prawdopodobnie już dość długi czas gromadził się na Twoich udach, pośladkach czy brzuchu i teraz trzeba będzie niewiele mniej czasu poświęcić, aby się go pozbyć. Im szybciej zauważyło się zmiany i podjęło odpowiednie kroki tym większe szanse na sukces. 


Co to jest cellulit?

Jest to nierówne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej pod skórą. Efektem jest nierówna powierzchnia skóry, mogą być widoczne guzki i zgrubienia. Występuje przede wszystkim u kobiet, a jego przyczyną jest nadmiar estrogenów. Bardzo rzadko spotyka się go u mężczyzn.
Cellulit nie pojawia się z dnia na dzień. To dość długotrwały proces, podzielony na pięć etapów. Pierwszy etap to "pobruzdowanie", widoczny kiedy złapie się fałd skóry. Faza druga to "zagłębienia", w tej fazie widoczna jest już wyraźnie tak zwana skórka pomarańczowa. Faza trzecia to zagłębienia na skórze przy napinaniu mięśni. Etap czwarty to widoczne wyraźnie guzki i bruzdki, a ostatnia faza piata to bardzo widoczny i nasilony cellulit.


Ćwiczenia na cellulit

Należy przeznaczyć co najmniej 30 minut dziennie na aktywność fizyczną. Może to być jogging, jazda na rowerze, basen lub gimnastyka.

Przykładowe ćwiczenia ujędrniające uda i pośladki:
  1. Połóż się na lewym boku. Lewą nogę lekko ugnij, a prawą wyprostuj przed sobą - stopę trzymaj 5 cm nad podłogą. Powoli unoś prawą nogę pionowo w górę, a następnie powoli puść nogę. Powtórz to ćwiczenie 15 razy i wykonaj całą serię, leżąc na prawym boku.
  2. Połóż się na brzuchu, czoło oprzyj na przedramionach. Prawą nogę zegnij w kolanie pod kątem prostym i unieś ok. 10 cm nad podłogę. Ćwiczenie polega na obniżaniu i unoszeniu kolana o ok. 5 cm przez minutę. Następnie zmień nogę.
  3.  Uklęknij i w zgięciu prawego kolana umieść hantlę. Oprzyj następnie tułów na przedramionach i powoli unoś nogę z hantlą najwyżej, jak zdołasz i opuszczaj ją, ale tak, aby nie dotknąć podłoża. Powtórz 10-15 razy i zmień nogę.
  4. Ćwiczenia na skakance - najlepszy jest systematyczny trening 3 razy w tygodniu po 30 minut. Skaczemy na palcach, a nie na całych stopach. Dobrym planem treningowym jest wykonywanie 3 serii po 10 powtórzeń skoków 10 szybkich + 10 wolnych.


Więcej
http://www.se.pl/kobieta/zdrowie-kosmetyki/jak-pozbyc-sie-cellulitu-cwiczenia-ujedrniajace-uda_191220.html
 Przykładowe ćwiczenia na brzuch:
  1. Pozycją wyjściowa: jest leżenie na plecach. Nogi lekko ugięte, stopy oparte, rozstawione na szerokości bioder. Ręce skrzyżowane na piersiach, dłonie na barkach.
    Podczas wydechu głowę i ramiona unieś trochę nad podłogę. Utrzymaj napięcie przez 4 sekundy i skoncentruj się na swoich mięśniach brzucha. Potem zrób wdech opuść z powrotem górną część ciała, bez kładzenia głowy na podłogę. Wykon aj 8 powtórzeń.
  2. Pozycja wyjściowa: Leżenie na plecach, ręce leżą wzdłuż tułowia. Dłońmi wywieraj lekki nacisk na podłogę. Podnieś stopy z podłogi i zegnij kolana pod kątem 90 stopni w stosunku do ud. W pozycji wyjściowej uda znajdują się w pozycji prostopadłej do podłogi, a łydki w równoległej.
    Robiąc wydech przyciągnij kolana do klatki piersiowej, pośladki podnoszą się przy tym lekko z podłogi; mięśnie brzucha świadomie się napinają. Utrzymaj napięcie przez 4 sekundy. Potem zrób wdech opuść pośladki na podłogę i rozluźnij mięśnie brzucha. Wykonaj powoli 8 powtórzeń. Na końcu przyjmij jeszcze raz pozycję docelową, utrzymaj ją przez 4 sekundy, potem opuść pośladki i nogi; rozluźnij się trochę.

Dieta na cellulit

Przede wszystkim należy unikać słodyczy, czerwonego mięsa, przetworzonej żywności, mocnej kawy i herbaty żółtych serów i wszystkiego co zawiera dużą ilość cukru lub soli.
Podstawowym elementem w diecie na cellulit jest niegazowana  woda mineralna. Należy pić około 1,5-2 litrów wody dziennie. W odpowiednich ilościach pomaga wypłukiwać toksyny i poprawia krążenia płynów w organizmie. Dodatkowo możemy pić białą, zieloną i czerwoną herbatę, napary z ziół (najlepiej z szałwi i rumianku) oraz świeży sok pomarańczowy i cytrynowy.
Do naszego codziennego menu należy włączyć pietruszkę, seler, ogórki, arbuzy, melony i truskawki - mają właściwości moczopędne i zapobiegają zatrzymywaniu wody w organizmie. Pomidory, soja, soczewica, botwina oraz ziemniaki pomogą nam w pozbyciu się obrzęków, które często towarzyszą cellulitowi. Do diety należy dołączyć też jak największą ilość warzyw i owoców bogatych w witaminę C. Witamina C działa antycellulitowo i pozwala zachować jędrną skórę.
Poza tym należy trzymać się zasad zdrowego odżywiania i uzupełnić dietę w produkty zawierające węglowodany złożone i błonnik oraz tłuszcze omega-3 i omega-6. 

Domowe sposoby na cellulit

  1. Masaże - masaż zawsze wykonujemy w kierunku serca. Dlatego zaczynamy od kolan i ugniatamy mięśnie. Następnie uderzamy krawędzią dłoni w uda. Potem składamy dłoń w pięść i masujemy ciało kolistymi ruchami. Możemyteż ułożyć dłonie w taki sposób, aby kciuki i palce obu rąk stykały się. Chwytamy mocno fałd skórny, a następnie przesuwając palce i nie odrywając kciuków przesuwamy fałd skóry w górę.
  2.  Szczotkowanie ciała - przyda się szczotka z gumowymi wypustkami lub szorstka rękawica, którą masujemy suche ciało. Zabieg możemy wykonywać również pod prysznicem.
  3. Naprzemienny prysznic - pobudzamy skórę kierując na nią raz zimny raz ciepły prysznic. Walcząc z cellulitem lepiej wybrać prysznic zamiast kąpieli, zwłaszcza ten naprzemienny z ciepła i zimną wodą. Gorąca woda rozluźnia tkankę łączną i zmniejsza jej sprężystość w efekcie czego cellulit się powiększa.
  4. Peelingi - najlepsze są gruboziarniste. Można je wykonać ze składników dostępnych w domu. Przykładowe peelingi:

    Peeling cukrowy na cellulit
    • 1/2 szklanki cukru
    • łyżkę miodu
    • 1/3 szklanki oliwy z oliwek,
    • 3 łyżki oliwki dla niemowląt
    • posiekany świeży rozmaryn.
    Po połączeniu składników mieszanina oleju i oliwki powinna przykrywać cukier mniej więcej centymetrową warstwą.

    Peeling na słono
    • 2 łyżek soli (im kryształki mniejsze, tym lepiej, bo duże mogą podrażnić naskórek),
    • 3 łyżek oliwy.
    Składniki wymieszaj ze sobą. Uzyskaną papkę kolistym ruchem wcieraj w skórę.

    Prosty peeling kawowy
    • fusy z zaparzonej i przestudzonej kawy,
    • dwie łyżeczki oliwy.
    Delikatnie masuj skórę tak przygotowanym peelingiem następnie spłucz.

    Peeling z orzechami
    • 4 łyżki zmielonych orzechów,
    • trzy łyżki oliwy lub jogurt,
    • trzy łyżki miodu.
    Wmasuj w skórę i spłucz.



  5. Kosmetyki - na rynku jest wiele dostępnych produktów antycellulitowych i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze składniki tych preparatów to: algi, bluszcz, miłorząb japoński, skrzyp polny, zielona herbata, kofeina.
  6. Aromaterapia - w walce z cellulitem pomocne mogą okazać się olejki jałowcowy, cedrowy i rozmarynowy. Można dodać kilka kropel do masażu lub do kąpieli (należy pamiętać, aby woda nie była za gorąca) .
  7. Należy unikać obcisłych ubrań, ponieważ utrudniają krążenie.