Wpisz szukane wyrażenie
poniedziałek, 4 czerwca 2012
Dieta Dukana
Cel diety:
Jest to dieta odchudzająca. W pierwszym tygodniu można schudnąć nawet do 4 kg, w następnych od 1 do 2 kg w ciągu tygodnia, aż do osiągnięcia pożądanej wagi.
Opis diety:
Dieta Dukana to dieta wysokobiałkowa. Opiera się na tym samym założeniu co dieta dr Atkinsa - kiedy brakuje węglowodanów, organizm "przestawia" się na inne źródło energii, czyli tłuszcze.
Dieta podzielona jest na 4 etapy:
Etap I - można jeść tyle na ile ma się ochotę, ale tylko chude mięso, nabiał, ryby i jaja, pić tylko wodę lub inne napoje nie zawierające kalorii i spożywać 1,5 łyżki otrębów owsianych dziennie. Trwa od 1 do 10 dni w zależności od tego ile chcemy schudnąć. Najczęściej trwa 5 dni, podczas których można schudnąć 2-3 kilogramy.
Etap II - na tym etapie wprowadza się nowe produkty, takie jak niskoskrobiowe warzywa. Ilość otrębów owsianych została zwiększona do 2 łyżek dziennie. W dalszym ciągu zabronione są owoce, suche rośliny strączkowe i produkty zbożowe. Etap II stosuje się naprzemiennie z pierwszym. Może to być 1 dzień diety białkowej naprzemiennie z 1 dniem diety białkowo-warzywnej, ale równie dobrze może to być 5 dni etap I + 5 dni etap II.
Na tym etapie traci się do 2 kg na tydzień. Należy go kontynuować do uzyskania odpowiedniej wagi.
Etap III - teraz należy utrzymać uzyskaną wagę. W tym czasie jesteśmy bardzo podatni na powrót utraconych kilogramów, dlatego okres tej fazy uzależniony jest od tego, jak dużo kilogramów straciliśmy. Na 1 kilogram utraconej wagi przypada 10 dni, czyli jeżeli schudliśmy 10 kilogramów to etap III powinien trwać 100 dni. Na tym etapie powoli wprowadza się małe ilości produktów z pozostałych grup żywności. Nadal zalecane są 2 łyżki otrębów owsianych dziennie. Raz na tydzień należy powracać do diety z etapu I.
Etap IV - możemy jeść wszystko na co mamy ochotę. Ilość otrąb owsianych została zwiększona do 3 łyżek dziennie. Jedyne czego musimy przestrzegać to 1 dzień w tygodniu ściśle białkowej diety z etapu I.
Zalecane produkty:
Etap I - chuda wołowina, cielęcina, wieprzowina, dziczyzna, podroby z wyjątkiem wątróbki i ozorów, ryby, owoce morza, drób, niskotłuszczowa szynka, jaja, tofu, chudy nabiał. Zalecane jest używanie dużej ilości ziół i przypraw. Alkohol jest zabroniony.
Etap II - to co w etapie I plus niskoskrobiowe warzywa (ogórki, grzyby, cukinia, papryka, zielone sałaty). Alkohol jest nadal zabroniony.
Etap III - Wszystko z etapu I i II. Dodatkowo w ciągu dnia można jeść owoce, 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa i niewielką porcję żółtego sera. W tygodniu można pozwolić sobie na 2 porcje makaronu i 1 lub 2 specjalne posiłki, podczas których możemy jeść wszystko za wyjątkiem dużej ilości alkoholu (dopuszczalna jest butelka piwa lub kieliszek wina).
Aktywność fizyczna jest zalecana przez Dukana. Jest to energiczny marsz przez 20 minut dziennie na etapie I, 30-60 minut na etapie II, 25 minut w fazie III i wracamy do 20 minut dziennie na etapie IV.
Ryzyko:
Dieta proteinowa nie należy do diet odpowiednio zbilansowanych. Nie dostarcza organizmowi składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Przeważa w niej białko (stanowi więcej niż 40% dostarczanych kalorii), podczas gdy w prawidłowo zbilansowanym jadłospisie zalecane jest jedynie 15-20 % dziennego zapotrzebowania na energię. Tłuszcze powinny stanowić 25-30 proc., a resztę – węglowodany. Tych ostatnich jest w diecie Dukana zdecydowanie za mało. Stosowanie takiej diety zwłaszcza przez dłuższy okres zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia miażdżycy w wyniku spożywania dużych ilości tłuszczów nasyconych. Podnosi się też poziom związków ketonowych, powstałych w wyniku nieprawidłowego spalenia tłuszczy.
Dużym zagrożeniem jest uszkodzenie pracy nerek. W wyniku trawienia białek powstaje kwas moczowy, który musi zostać usunięty. Dlatego duże ilości białka w diecie mocno obciążają nerki. Zaleceniem Dukana jest picie dużej ilości wody w celu usprawnienia pracy nerek, ale czy przynosi to pożądane efekty, trudno powiedzieć. Brak jest długoterminowych badań osób, które stosowały tę dietę, dlatego nie jest możliwe określenie jakie jeszcze niepożądane skutki w przyszłości może przynieść spożywanie takiej ilości białka.