Rodzaje diet
Archive
-
▼
2012
(30)
-
▼
maja
(19)
- Pasta brokułowa - duży brokuł (ok. 500g) -...
- Sałatka z cykorią i bakaliami - 2 cykorie (...
- Antynowotworowe właściwości warzyw kapustnych
- Dlaczego rafinowany cukier jest tak szkodliwy?
- Konsekwencje niewłaściwej diety
- Jak zadbać o wygląd swojego brzucha
- 10 rzeczy, które sabotuje Twoje odchudzanie
- Dieta Strażnicy Wagi - wartości punktowe wybranych...
- Zawartość błonnika[g] w 100g/ml produktu
- Po co nam błonnik?
- Dieta na płaski brzuch (flat belly)
- Dieta wegetariańska
- Dieta dr Ornisha
- Dieta Kliniki Mayo
- Dieta wolumetryczna (objętościowa)
- Dieta TLC (Terapia zmiany stylu życia)
- Dieta Strażnicy Wagi (Weight Watchers)
- Dieta śródziemnomorska
- Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension)
-
▼
maja
(19)
Wpisz szukane wyrażenie
czwartek, 17 maja 2012
Dieta dr Ornisha
Cel diety
Dieta ta ma różnorodne zastosowanie. Można ją stosować jako dietę odchudzającą, w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy, chorób serca, prostaty i raka piersi lub jako dietę zmniejszającą ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Udowodniono, że stosowanie diety powoduje cofanie się zmian miażdżycowych - w Stanach Zjednoczonych została zaakceptowana jako alternatywny sposób leczenia miażdżycy i zapobiegania zawałowi serca.
Opis diety
Jest to dieta niskotłuszczowa, nie trzeba liczyć kalorii, a miesięcznie można schudnąć do 5 kilogramów. Dieta dr Ornisha jest dość restrykcyjna i bardzo trudna do przestrzegania zwłaszcza przez osoby lubiące mięso. W diecie tej istnieje zasada, że im więcej zmienimy w swoich nawykach żywieniowych na lepsze, tym więcej korzyści uzyskamy dla naszego zdrowia. Jeżeli chcemy stosować tę dietę tylko jako sposób na utratę zbędnych kilogramów to wystarczy stosować się do kilku jej zaleceń. Ale jeżeli chcemy cofnąć zmiany chorobowe to należy stosować się do wszystkich rygorystycznych zasad tej diety.
Dr Ornish opracował różne programy żywieniowe, ale najbardziej znany jest ten poświęcony chorobom serca. W dziennym jadłospisie tylko 10% kalorii powinno być dostarczane z tłuszczy (przede wszystkim z tłuszczy nienasyconych), 15% z białek i 75% z węglowodanów. Tak więc podstawą tej diety są produkty pochodzenia roślinnego, głównie bogate w węglowodany warzywa i owoce. Nie trzeba liczyć kalorii, ale można jeść tylko dozwolone produkty, często i małymi porcjami. Produkty zawierające cholesterol, kofeina, produkty pochodzenia zwierzęcego, za wyjątkiem białka jaj i 1 szklanki beztłuszczowego mleka lub jogurtu dziennie, są zabronione. Alkohol jest dozwolony, ale w bardzo małych ilościach.
Rekomendowana ilość kalorii pochodząca z tłuszczów wynosi 20-35%, dieta dr Ornisha pozwala tylko na 10%, dlatego wiele osób uważa ją za zbyt restrykcyjną i stosowanie jej przez dłuższy czas może być szkodliwe i doprowadzić do utraty witamin i minerałów (zwłaszcza witamin D, B12, wapnia, żelaza i cynku). Niewiele jest w niej nienasyconych tłuszczy i kwasów Omega-3, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego nie jest to dieta przeznaczona dla dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży i karmiących, czy też osób cierpiących na anemię lub osteoporozę.
Zalecane produkty
Produkty podzielone zostały na grupy od najbardziej (grupa 1) do najmniej zdrowych
(grupa 5). Zaleca się spożywanie produktów głównie z 3 pierwszych grup.
- grupa 1 - owoce, rośliny strączkowe, pełne ziarna zbóż, warzywa, produkty sojowe, białko jaja, beztłuszczowe produkty mleczne.
- grupa 2 - orzechy, nasiona, awokado, oleje (preferowany rzepakowy), warzywa w puszkach, odtłuszczone produkty mleczne (1%), napoje bezkofeinowe.
- grupa3 - węglowodany rafinowane, słodycze w umiarkowanej ilości, niskotłuszczowe produkty mleczne (2%), margaryny miękkie, owoce morza
- grupa4 - pełnotłuste produkty mleczne, majonez, margaryna, ciasta i ciastka, ryby, drób
- grupa 5 - żółtko jaj, masło, smażony drób i ryby, czerwone mięso, podroby, śmietana
Dr Ornish zaleca podczas stosowania diety wysiłek fizyczny. Wskazane są spokojne, ale wyczerpujące ćwiczenia (np. pilates), a także joga i medytacja.