Rodzaje diet
Archive
-
▼
2012
(30)
-
▼
maja
(19)
- Pasta brokułowa - duży brokuł (ok. 500g) -...
- Sałatka z cykorią i bakaliami - 2 cykorie (...
- Antynowotworowe właściwości warzyw kapustnych
- Dlaczego rafinowany cukier jest tak szkodliwy?
- Konsekwencje niewłaściwej diety
- Jak zadbać o wygląd swojego brzucha
- 10 rzeczy, które sabotuje Twoje odchudzanie
- Dieta Strażnicy Wagi - wartości punktowe wybranych...
- Zawartość błonnika[g] w 100g/ml produktu
- Po co nam błonnik?
- Dieta na płaski brzuch (flat belly)
- Dieta wegetariańska
- Dieta dr Ornisha
- Dieta Kliniki Mayo
- Dieta wolumetryczna (objętościowa)
- Dieta TLC (Terapia zmiany stylu życia)
- Dieta Strażnicy Wagi (Weight Watchers)
- Dieta śródziemnomorska
- Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension)
-
▼
maja
(19)
Wpisz szukane wyrażenie
środa, 16 maja 2012
Dieta Kliniki Mayo
Cel diety
Jest to dobrze zbilansowana dieta, podczas której możemy stracić około 2,5-5 kg w ciągu 2 tygodni a następnie kontynuując dietę możemy systematycznie chudnąć 0,5-1 kg tygodniowo aż do osiągnięcia docelowej wagi.
Opis diety
Jest to zdrowa i dobrze zbilansowana pod względem wartości odżywczych dieta, której nie należy mylić z wykańczającą dietą pod tą samą nazwą opierającą się na jajkach czy też grejpfrutach.
Dieta Kliniki Mayo składa się z 2 części. W pierwszej części trwającej 2 tygodnie nie trzeba liczyć kalorii. W tym czasie zmieniamy swoje nawyki żywieniowe, uczymy się jak zastąpić złe produkty tymi dobrymi zgodnie z piramidą żywienia Kliniki Mayo. Należy jeść zdrowe śniadanie, dużo warzyw i owoców, produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze i poświęcać na wysiłek fizyczny 30 minut dziennie. Trzeba zrezygnować z cukru (dopuszczalny jest tylko ten pochodzący z owoców), alkoholu, niezdrowych przekąsek, jedzenia przed telewizorem, jedzenia zbyt dużej ilości mięsa i tłustego nabiału oraz jedzenia poza domem, chyba że jest ono zgodne z zasadami diety. Dla wielu ludzi ta część jest zbyt restrykcyjna, ale należy pamiętać, że trwa tylko dwa tygodnie, a bardzo dobrze przygotowuje nas do części drugiej, w której okazjonalnie możemy sobie pozwolić na łamanie zasad. Gdy z sukcesem przejdziemy część pierwszą, druga wydaje się już dużo łatwiejsza.
Po tych 2 tygodniach zaczynamy liczyć kalorie i dopasowujemy ich ilość w zależności od tego czy chcemy schudnąć czy tylko utrzymać wagę. W tej części stosujemy się do zasad, których nauczyliśmy się w części pierwszej, ale sporadycznie możemy sobie pozwolić na słodycze, dopuszczalny jest też alkohol, jednak nie możemy z nim dostarczyć więcej niż 500 kalorii na tydzień.
Aby z sukcesem przetrwać dietę nie możemy czuć się głodni, dlatego należy pamiętać, że w pierwszej części warzywa i owoce możemy spożywać w nieograniczonych ilościach. W części drugiej jedzmy warzywa i owoce o niższej kaloryczności oraz zapełniające produkty zbożowe, np otręby. Pamiętajmy też, że surowe warzywa dają uczucie sytości na dłużej niż gotowane.
Bez dużego ograniczenia ilości kalorii większą ilość kilogramów zrzucimy poświęcając więcej czasu na aktywność fizyczną i dzięki spożywaniu naturalnego, jak najmniej przetworzonego jedzenia.
Piramida żywienia kliniki Mayo