Wpisz szukane wyrażenie

czwartek, 24 maja 2012

Jak zadbać o wygląd swojego brzucha


Czynniki takie jak stres, niewłaściwe odżywianie i siedzący tryb życia sprawiają, że już młodzi ludzie zaczynają borykać się z problemem zbyt dużej ilości tłuszczu w okolicy brzucha. Otyłość brzuszna jak powszechnie wiadomo jest sprawcą wielu chorób, m.in. cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia. Z tego powodu coraz więcej ludzi zaczyna szukać sposobu na pozbycie się niechcianego brzuszka. Spośród wielu popularnych diet, suplementów, programów treningowych czy nawet zabiegów chirurgicznych każdy może wybrać coś dla siebie.
Ale czy naprawdę jest taka konieczność? W dłuższej perspektywie czasu te rozwiązania mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Zabiegi chirurgiczne, oprócz poprawy sylwetki nie przyniosą nam żadnych korzyści. Obserwując 15 pacjentów po liposukcji, badacze stwierdzili, że nie przyniosła ona żadnych efektów jeżeli chodzi o poziom glukozy i cholesterolu we krwi oraz nie miała wpływu na ciśnienie krwi. Z kolei odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny poprawiają wszystkie te wskaźniki. Również głodówka nie jest najlepszym pomysłem na pozbycie się brzuszka. Z powodu głodówki nasz organizm zwalnia metabolizm i gromadzi jeszcze większe zapasy tłuszczu. Dieta nisko-kaloryczna jest skuteczna w otyłości brzusznej, ale przez pojawiające się napady głodu możemy szybko z niej zrezygnować. Poza tym taka dieta może spowodować niedobory wartości odżywczych, a w konsekwencji pogorszenie pamięci, wypadanie włosów, wahania nastroju.

Na szczęście otyłość brzuszna, o ile nie jest zbyt zaawansowana, może być łatwo zredukowana dzięki właściwej diecie i prostym ćwiczeniom fizycznym.
Najważniejsze to jeść naturalne, bogate w wartości odżywcze produkty. Do przykładowych wartościowych produktów pomagających spalać tłuszcz w okolicy brzucha należą:

1. Jabłka - w czasie badań nad otyłością prowadzonych w Brazylii stwierdzono, że pacjenci, którzy podczas diety zjadali 3 jabłka dziennie tracili na wadze więcej niż ci którzy jabłek nie jedli. Jabłka zawierają pektyny, są bogatym źródłem witamin, beta-karotenu, flawonoidów, fitosteroli i minerałów. Regulują pracę jelit i wątroby, chronią przed rakiem jelita grubego, obniżają cholesterol.

2. Arbuzy- w badaniach prowadzonych na zwierzętach udowodniono, że podawanie soku z arbuza podczas diety daje lepsze efekty niż podawanie czystej wody. Zwierzęta, które piły sok straciły więcej kilogramów właśnie z części brzusznej. Poza tym arbuzy są źródłem krzemu i pozytywnie wpływają na pracę nerek.

3. Pomidory
- po pierwsze duży pomidor ma tylko 33 kalorie. Po drugie ostatnio wykryto w pomidorach związek o nazwie 9-oxo-ODA, który zmniejsza ilość krążących we krwi lipidów. Dzięki niemu możemy się uchronić przed dyslipidemią (zaburzenia w metabolizmie tłuszczów - wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów) i chorobami serca.

4. Banany - zawiera od 75 do 135 kalorii w zależności od wielkości. Pełni doskonałą rolę jako zdrowa przekąska - zwiera dużo pektyn, witamin A, C, E, B6, potasu, wapnia i magnezu.

5. Owoce morza - są bogate w kwasy tłuszczowe nienasycone MUFA, które według niektórych źródeł pomagają w utrzymaniu szczupłej talii. Na kwasach MUFA opiera się popularna dieta flat belly (płaski brzuch). Jednak bez względu na to czy kwasy MUFA działają czy też nie, to na pewno warto wprowadzić morskie ryby na stałe do swojego jadłospisu. Zawierają w swoim składzie kwasy omega-3, które regulują gospodarkę lipidową i ciśnienie krwi, zapobiegają zawałom i udarom. Ponadto zapobiegają cukrzycy i chronią przed nowotworami.

6. Jagnięcina - jest zdrowym źródłem białka, zawiera witaminy z grupy B, cynk, tryptofan i CLA (sprzężony kwas linolowy). CLA redukuje tkankę tłuszczową, zwiększa masę mięśniową i poprawia przemianę materii. Jego działanie polega na blokowaniu enzymu umożliwiającego przenikanie tłuszczu do komórek tłuszczowych.

7. Seler - ma tylko 8 kalorii. Jest bogaty w witaminę C i wapń. Świeży sok z selera przed posiłkiem może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto seler zawiera apigeninę, która chroni przed rakiem piersi.

8. Awokado - ma działanie antybakteryjne i antygrzybicze, zawiera witaminy z grupy B, witaminy A, E, wapno, żelazo i znaczne ilości lecytyny, owoc średniej wielkości zawiera ok. 200 kcal, obniża poziom LDL, rozszerza naczynia krwionośne, zapobiega miażdżycy, obniża ciśnienie krwi, chroni wątrobę, poprawia pamięć. Dojrzały owoc dobrze się rozsmarowuje, dlatego doskonale może zastąpić tłuszcze zwierzęce.

9. Makaron z wodorostów - może zastąpić zwykły makaron, ma niewiele kalorii i dużo składników mineralnych.

Tylko zdrowe i naturalne jedzenie może właściwie odżywić nasze ciało i sprawić, że zachowa prawidłowe proporcje. Właściwe odżywianie pomoże w utrzymaniu dobrego zdrowia i właściwej wagi ciała. Kiedy dołączymy do tego systematyczną aktywność fizyczną pozbędziemy się zbędnych kilogramów, unikniemy otyłości, uchronimy się przed przewlekłymi chorobami a tym samym znacząco poprawimy jakość naszego życia.