Zwykle stosowana jako dieta odchudzająca, może być też stosowana w zapobieganiu i kontrolowaniu cukrzycy lub jako ochrona przed chorobami serca.
Opis diety
Dieta wegetariańska w zależności od jej odmiany charakteryzuje się wyłączeniem produktów mięsnych z jadłospisu, ewentualnie także jaj i produktów mlecznych. Wśród odmian diety wegetariańskiej możemy wyróżnić:
1. Dietę wegańską - całkowicie wyklucza produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest to rodzaj postawy, której celem jest zminimalizowanie cierpienia zwierząt. Może prowadzić do niedoborów witaminy D i B12 oraz wapnia, dlatego weganom zaleca się ich suplementację.
2. Dieta laktowegetariańska - dopuszczalne jest spożywanie także produktów mlecznych.
3. Dieta laktoowowegetariańska - dopuszczalne jest spożycie mleka i jego przetworów oraz jaj
4. Dieta semiwegetariańska - zezwala na spożycie ryb, drobiu, jaj i produktów mlecznych. Zabronione jest jedynie czerwone mięso.
Do wad diety wegetariańskiej możemy zaliczyć: małą podaż białka, problemy z pokryciem zapotrzebowania energetycznego, i możliwy niedobór witamin D i B12, żelaza, wapnia i cynku.
Program żywieniowy zgodny z dietą wegetariańską może nam dostarczyć wszystkich niezbędnych wartości odżywczych pod warunkiem, że jest odpowiednio zbilansowany i różnorodny.
Żelazo możemy dostarczyć z takich produktów jak fasola, soczewica, suszone owoce, pietruszka, orzechy, żółtka jaj, płatki zbożowe. Źródłem białka są przede wszystkim rośliny strączkowe, które zawierają także dużo witamin z grupy B. Witaminę B12 zawierają głównie produkty mleczne i jajka, wapń - produkty mleczne, ciemnozielone warzywa liściaste, a karoten znajdziemy w sałacie, szpinaku, pomidorach, marchewce.
Do zalet tej diety niewątpliwie możemy zaliczyć małą kaloryczność przy dość wysokiej wartości odżywczej, małą zawartość tłuszczy i nasyconych kwasów tłuszczowych, niewielki udział lub całkowity brak cholesterolu, duża ilość dostarczanej witaminy C, duża zawartość węglowodanów złożonych. Dodatkowo dieta wegetariańska jest bogata w błonnik, nie zawiera produktów mocno przetworzonych, zawierających środki konserwujące, a także ogranicza ilość spożycia soli i cukru. W związku z tym dieta ta sprzyja zmniejszeniu ryzyka chorób serca, cukrzycy i chorób nowotworowych.
Z powodu wad dieta wegetariańska niewskazana jest dla dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży i karmiących oraz wiąże się z ryzykiem wystąpienia anemii lub osteoporozy.
Ubytek wagi jest spowodowany zmianą sposobu odżywiania oraz tym, że produkty roślinne dostarczają mniej kalorii niż produkty pochodzenia zwierzęcego. To ile schudniemy zależy w dużym stopniu od tego, jak odżywialiśmy się wcześniej, ale zwykle można schudnąć około 2 kg w ciągu 2 tygodni
Piramida żywienia diety wegetariańskiej