Wpisz szukane wyrażenie

czwartek, 24 maja 2012

Konsekwencje niewłaściwej diety

Na świecie coraz więcej ludzi zapada na różnego rodzaju choroby. Mimo ogromnego postępu medycyny wielu młodych ludzi choruje na cukrzycę, choroby serca i raka. Co jest tego przyczyną? Uboga dieta, w której brakuje większości niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Według naukowców zjadamy zbyt duże ilości mięsa, nabiału, pieczywa i cukru. Z kolei dla większości społeczeństwa ubogie odżywianie oznacza zwykle tylko ludzi, których właśnie nie stać na jedzenie dużej ilości mięsa, nabiału, pieczywa i różnego rodzaju słodkości. Jednym z powodów takiego myślenia są czasy wojny, kiedy ludzie byli dosłownie niedożywieni. Po wojnie najprostszym rozwiązaniem było jeść po prostu więcej. Wojna już dawno się skończyła, a my jemy z roku na rok coraz więcej. W aktualnych czasach, kiedy wszystkiego jest pod dostatkiem społeczeństwo nie potrzebuje jeść więcej tylko rozsądniej. Musimy nauczyć się wybierać produkty odpowiednie i wartościowe dla naszego ciała, aby mogło nam się odwdzięczyć dobrym zdrowiem do późnej starości.
 
Charakterystyka złej diety:

1. Zawierająca przede wszystkim mocno przetworzone produkty (mielone, sproszkowane, z mikrofalówki, itp.)
2. Bardzo uboga w świeże warzywa i owoce.
3. Uboga w wodę (pragnienie zaspokajamy często sztucznymi, słodkimi napojami).
4. Bogata w rafinowane cukry i węglowodany.
5. Zawierająca genetycznie modyfikowaną żywność (soja, kukurydza).
6. Zawierająca duże ilości mocno przetworzonego nabiału.
7. Bogata w produkty zawierające setki chemicznych dodatków.
8. Zawiera produkty pakowane w toksyczne opakowania, które zanieczyszczają żywność BPA (bisfenol A).
9. Zawierająca żywność zanieczyszczoną pestycydami i innymi środkami chemicznymi.
10. Dieta obfitująca w produkty smażone i przyrządzane w bardzo wysokiej temperaturze, która niszczy składniki odżywcze i tworzy rakotwórcze związki (np. w mikrofalówce).
11. Zawierająca bardzo duże ilości produktów zwierzęcych.

Taka dieta osłabia zarówno nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Oto wpływ, jaki wywiera nieprawidłowe odżywianie na różne aspekty naszego życia:
1. Zdrowie - nieodpowiednia dieta sprawia, że szybciej się starzejemy i zapadamy na różnego rodzaju choroby, takie jak cukrzyca, choroby serca, nowotwory, otyłość, choroba Alzheimera. Jesteśmy również bardziej podatni na wszelkiego rodzaju infekcje.
2. Edukacja - nieprawidłowa dieta osłabia funkcje poznawcze u dziecka przez co trudniej mu się uczyć. Później problem się coraz bardziej pogłębia, trudno o jakiekolwiek osiągnięcia na studiach czy w życiu zawodowym.
3. Płodność - niewłaściwe odżywianie zmniejsza płodność i zwiększa ryzyko wad u nowonarodzonego dziecka.

Zła dieta ma także konsekwencje w odniesieniu do całego społeczeństwa. Duża zachorowalność na przewlekłe choroby obciąża Narodowy Fundusz Zdrowia. Pracodawcy nie mają ochoty zatrudniać osób, które większą część swojej kariery zawodowej spędzą na zwolnieniu lekarskim, są niezdolni do nauki i brak im pomysłów, przez co przedsiębiorstwa się nie rozwijają i zwiększa się bezrobocie. Zwiększa się przestępczość.

Jak widać niewłaściwe odżywianie ma konsekwencje nie tylko osobiste, ale i społeczne. Dlatego wszyscy powinniśmy uczyć się zasad prawidłowego żywienia, aby codzienne dostarczać sobie wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. 

Z czego składa się dobra dieta?
1. Przede wszystkim ze świeżych warzyw i owoców, orzechów i nasion.
2. Małej ilości produktów zwierzęcych - mięsa i nabiału.
3. Z różnorodnych produktów, które mogą nam dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
3. Należy unikać mocno przetworzonego jedzenia i sztucznie słodzonych napojów, rafinowanego cukru i węglowodanów.
4. Należy pić więcej czystej, niegazowanej wody.
5. Czasem należy dołączyć do diety suplementy w postaci witamin i minerałów aby uzupełnić niedobory.

Zdrowa dieta może obniżyć ryzyko zachorowania na chroniczne choroby nawet o 90%. Sprawia, że możemy żyć dłużej w dobrej kondycji i w świetnym nastroju. Dzieci łatwiej się uczą, mają lepszą pamięć, są bardziej odporne na stres i sprawiają mniej problemów.

A którą dietę Ty wybierasz?